Jak nauczyć się grać na keyboardzie?

Bardzo popularnym instrumentem, który sprawdza się przy nauce gry na klawiszach, ale także w różnego rodzaju działaniach rozrywkowych jest keyboard. To, że jest wybierany przez użytkowników tak często, spowodowane jest szeroką rozpiętością cenową, różnorodnością modeli, a przede wszystkim bogactwem dostępnych w nich funkcji.

Ten elektroniczny instrument klawiszowy jest mylony niekiedy z organami elektronicznymi albo syntezatorem. Niektórzy traktują go jako bardziej wygodny w użytkowaniu substytut pianina. Jednak tak naprawdę jest to instrument, który (choć potrafi w pewnym stopniu „udawać” organy czy pianino), jest wyspecjalizowany sam w sobie. Jego klawisze nie przypominają też klawiatury fortepianu – ani pod względem mechanizmu ani pracy. Do tego moduł dźwiękowy keyboardu zaprojektowany został z myślą o dostarczaniu różnorodnych, a jednocześnie z góry zaprogramowanych brzmień. W efekcie ten elektroniczny instrument klawiszowy umożliwia zagranie wielu utworów w różnych stylach.

Bardzo ciekawą opcją jest to, że przy graniu wspomóc się można modułem automatycznego akompaniamentu.

W praktyce oznacza to tyle, że keyboard umożliwia zagranie całego utworu przy wsparciu dźwięków innych instrumentów (strunowych albo klawiszowych). Dzięki temu jeden muzyk może „zastąpić” cały zespół. Keyboard pozwala także na odtworzenie utworu i grę przy jego akompaniamencie. Na instrumencie tym można dobierać różne brzmienia i barwy dźwięków, a wybrany sprzęt pozwoli na zapisanie ustawienia preferowanego stylu i barwy dźwięku. Najważniejszym elementem keyboardu jest oczywiście klawiatura. Ułożona jest ona w identycznym układzie do klawiatury fortepianu, ale jest znacznie krótsza (a co za tym idzie – wygodniejsza. Podobieństwem do pianina są natomiast klawisze dynamiczne, ważone. Ten instrument elektroniczny jest także wyposażony w pedał, umożliwiający płynną regulację w czasie grania. Dźwięk z keyboardu może pochodzić z głośników, które są w niego wbudowane albo można je podłączyć zewnętrznie.

Osoba grająca na keyboardzie posługiwać się będzie specyficzną dla tego instrumentu, a zarazem dość prostą techniką gry. Tak jak już było wspomniane wcześniej, keyboard nie jest tańszym substytutem innych instrumentów klawiszowych, bo różni się od nich działaniem i budową. Ten elektroniczny instrument > jest na pewno rozwiązaniem dla osób, które chcą dawać samodzielne występy muzyczne (w celach rozrywkowych). To także sprzęt dla tych, którzy chcą samodzielnie wykonywać swój ulubiony rodzaj muzyki: pop, rock czy jazz. Nauka gry na keyboardzie nie powinna zaś przynieść większych trudności, > ale ważna będzie oczywiście znajomość nut i ich układu na pięciolinii. Sama technika gry jest zaś zdecydowanie prostsza od techniki pianistycznej. W większości przypadków polega ona na: Graniu czyli wykonywaniu głównej melodii prawą ręką w przypadku wielu utworów nawet z pominięciem dynamiki, co jeszcze bardziej ułatwia grę Określaniu funkcji harmonicznej przy pomocy lewej ręki co oznacza naciskanie pojedynczych klawiszy lub akordów, często w obrębie jednej oktawy.Gry na keyboardzie można nauczyć się samodzielnie, przy pomocy odpowiednich książek czy np. filmików wstawianych w Internecie. Można też oczywiście zapisać się na specjalne zajęcia czy do prywatnego nauczyciela.

Najnowsze rozwiązania techniczne pozwalają na to, by na keyboardzie można było komponować i natychmiast odtwarzać własne kompozycje.

Przykładowo keyboard MK-935 będzie oferować zapis całych utworów w specjalnym module pamięci. Jest to również taki model, który na pewno spełni oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników, ponieważ można go podłączyć do komputera i tam połączyć z programem do tworzenia muzyki. Co więcej, każdy skomponowany utwór będzie brzmiał naprawdę profesjonalnie, ponieważ ten model sprzętu daje do dyspozycji: 5 oktaw, 162 tonacje i 200 rytmów oraz naprawdę wiele funkcji i efektów oraz realistyczne brzmienia

Wszystko to sprawia, że obecnie nie tylko zawodowcy, ale też amatorzy mogą za niewielkie pieniądze kupić dobrej jakości instrument o niezliczonych funkcjach, poszerzony w swym działaniu o zewnętrzne aplikacje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.